TIP #1 Jak správně pojmenovat CV

Většina lidí sice využívá Linkedin, ale stále je to klasické CV, které je hlavním nástrojem pro kariérní posun. Je to právě životopis, který vám zajistí schůzku s potenciálním zaměstnavatelem, a proto doporučuji zpracování nepodcenit.

Žijeme sice v době, kdy většina lidí využívá Linkedin, ale stále je to klasické CV, které je hlavním nástrojem pro kariérní posun. V drtivé většině případů je to právě životopis, který vám zajistí schůzku s potenciálním zaměstnavatelem, případně personalistou. A proto doporučuji jeho zpracování nepodcenit a vyhradit si na něj dostatek času.

Za více než 20 let v personalistice jsem měla možnost vidět přes 100 000 CV a po jejich přečtení absolvovat více než 10 000 pohovorů. Na základě těchto zkušeností jsem připravila podrobný návod, jak zpracovat životopis, který zaujme a pomůže vám získat vysněnou práci. Postupně vysvětlím, jak by mělo CV vypadat po obsahové i formální stránce, na co určitě nezapomenout a čemu se raději vyhnout.

TIP #1  Název souboru

Název dokumentu, který obsahuje vaše CV, je často to první, co personalista vidí. Proto je dobré jej pojmenovat správně.

Jak to dělat?

Soubor životopisu pojmenujte způsobem, ze kterého je na první pohled jasné, že je to právě vaše CV. Například ve formátu JMÉNO_PŘÍJMENÍ_CV.

Proč to tak dělat?

Může se to zdát jako nedůležitý detail, ale může rozhodnout o tom, zda dostanete šanci obhájit své schopnosti osobně. Důvod je snadný, vy sice máte v počítači pouze své CV, ale personalista jich tam má nejspíš stovky. A může se stát, že ve změti souborů s názvem “CV_cz” to vaše zkrátka proklouzne.

Možná vás překvapí, že téměř 50 % životopisů, které dostávám, je pojmenovaných právě stylem “cv.doc”, “životopis1.doc”, “AJ.doc”, “pepaCV.doc”, a to bez rozdílu, zda jde o juniora, nebo zkušeného manažera.