TIP #2 CV: nutnost, nebo přežitek?

Často se setkávám s názorem, že životopis je přežitek a kandidátům stačí profil na LinkedInu. Ve světě tomu tak je, proč by to nemělo fungovat i u nás?  

Nechci tvrdit, že bez klasického CV nemáte ve výběrovém řízení šanci. Existuje mnoho společností, jejichž HR zvládnou pracovat jen s LinkedIn profilem a životopis po vás vůbec nebudou chtít. Na trhu je ale stále hodně firem, které hiring dělají klasicky, čili bez životopisu vás do výběrového řízení nepozvou.

Za hranicí metropole

Nechme Prahu za sebou a pojďme se podívat, jak funguje nábor zaměstnanců ve středních a menších firmách mimo hlavní město. Jako příklad poslouží česká firma ze západočeského kraje, která se zabývá výrobou. Na trhu je přes 25 let, má 60 zaměstnanců a nízkou fluktuaci – nabírá 1 až 2 zaměstnance ročně. Společnost má kvalitní produkt, investuje do technologií ve výrobě a hledá nového výrobního ředitele.  

Interní HR sice mají, ale jednatel chce osobně projít všechny životopisy, s LinkedInem nepracuje. Vypíší inzerát s pokynem k zaslání CV na e-mailovou adresu, případně osloví personální společnost, aby vhodného kandidáta vyhledala a zaslala jeho životopis. Pochopitelně máte možnost přání ignorovat a zaslat jen odkaz na LinkedIn, vhodnější ale je reagovat na přání kladně a s životopisem si dát práci. Tento vstřícný krok totiž může rozhodnout o tom, zda dostanete šanci představit se osobně.

Sečteno a podtrženo

Myslete na to, že jsou regiony a segmenty trhu, kde CV nepotřebujete. Ale je stále mnoho oborů a firem, kde se bez životopisu k pohovoru nedostanete. 

Mé doporučení tedy zní – zaměřte se na potřeby a přání případného zaměstnavatele a buďte vstřícní. Spoléhat se pouze na LinkedIn profil nemusí fungovat vždy a všude.